Warning

 

Close

Confirm Action

Are you sure you wish to do this?

Confirm Cancel
Member Login
Site Notices
9/22/2017 12:11:25 AM
Posted: 10/1/2005 1:43:29 PM EDT
[Last Edit: 10/3/2005 6:35:35 AM EDT by mags]
I've become addicted.....TO JERKY!~ I've googled it and looked around there.....but where do some of you other jerky buffs find good prices in bulk. For instance, retail around here where I live its about a buck for 1 oz. To me thats alot, 28bux a lb. TIA!....I was thinking 28grams per 1.OZ. the bag seems sooooo small w/3.5oz @ 3bux.
Link Posted: 10/1/2005 1:44:44 PM EDT
Take up hunting and make your own. Costs very little to get started.
Link Posted: 10/1/2005 1:45:23 PM EDT
Uh... That would be $16 a pound.
Link Posted: 10/1/2005 2:33:15 PM EDT
There's a little mom and pop store down the road from me that has the best beef jerky in the world. They make it there but it's expensive, like $30 a pound. Usually just get like $5 worth and that's enough for a nice little snack. The only thing better is my buddy's homeade deer-jerky.
Link Posted: 10/1/2005 2:45:56 PM EDT
I get mine from "The Meat Shoppe" Bozeman MT. I think its about $13.00 per pound and it the best I've tried.
Link Posted: 10/1/2005 5:11:04 PM EDT
Roll your own, my method to make my jerky:

www.ar15.com/forums/topic.html?b=1&f=5&t=358277

Link Posted: 10/1/2005 5:21:04 PM EDT

Originally Posted By mags:
retail around here where I live its about a buck for 1 oz. To me thats alot, 28bux a lb. TIA!



That must be that new math that my Daughter keeps telling me about.
Top Top