Warning

 

Close

Confirm Action

Are you sure you wish to do this?

Confirm Cancel
Member Login

Site Notices
1/22/2020 12:12:56 PM
Posted: 9/8/2009 7:40:13 PM EST
Link Posted: 9/8/2009 7:57:21 PM EST
Whats in the flat packages?

Link Posted: 9/8/2009 7:59:10 PM EST
Link Posted: 9/8/2009 8:08:37 PM EST
Thanks.

Next question, how were they packaged?

CO2, vacuum bagged?
Link Posted: 9/8/2009 8:52:19 PM EST
Good work! Keep it up... I'll have to see if I can get some pictures taken and add them tomorrow...

Prepper
Link Posted: 9/8/2009 10:01:10 PM EST
Originally Posted By rooster4bravo:
Thanks.

Next question, how were they packaged?

CO2, vacuum bagged?


Tag, this is pretty interesting stuff
Link Posted: 9/9/2009 4:06:03 AM EST
Link Posted: 9/11/2009 3:30:53 PM EST
Why are you spending so much $$ and time on that bagging?

LDS prices are surely cheaper than what you've got into it, and then once you open a #10 can put it in a sealed plastic container and use until gone then repeat when you open another #10 can.

Am I missing something ?
Link Posted: 9/11/2009 3:46:56 PM EST
My pantry, and mud room/pantry.

http://img143.imageshack.us/gal.php?g=89080259.jpg
Link Posted: 9/11/2009 4:18:55 PM EST
miracle grow looks yummy
Link Posted: 9/12/2009 10:57:59 AM EST
Link Posted: 9/12/2009 11:28:41 AM EST
Link Posted: 9/13/2009 3:40:35 PM EST
[Last Edit: 9/13/2009 3:40:53 PM EST by ToddWW]

Originally Posted By Feral:
Originally Posted By ToddWW:
Why are you spending so much $$ and time on that bagging?

LDS prices are surely cheaper than what you've got into it, and then once you open a #10 can put it in a sealed plastic container and use until gone then repeat when you open another #10 can.

Am I missing something ?


Buying in bulk locally and packing it yourself is cheaper than having #10 cans shipped. It may be cheaper to pack it yourself at an LDS cannery, but not everyone has access to one of those and once you're into a pack-it-yourself scenario, the time issue is moot: your either spending your time packing food in the comfort of your own home, or you "save" pennies per pound packing in a cannery.
For others that may not know and can have them shipped LDS = free shipping. Their online prices are higher than local but online is still better than any other company selling #10 cans :)



Link Posted: 9/13/2009 3:42:51 PM EST

Originally Posted By OdT:

Originally Posted By Feral:
Originally Posted By ToddWW:
Why are you spending so much $$ and time on that bagging?

LDS prices are surely cheaper than what you've got into it, and then once you open a #10 can put it in a sealed plastic container and use until gone then repeat when you open another #10 can.

Am I missing something ?


Buying in bulk locally and packing it yourself is cheaper than having #10 cans shipped. It may be cheaper to pack it yourself at an LDS cannery, but not everyone has access to one of those and once you're into a pack-it-yourself scenario, the time issue is moot: your either spending your time packing food in the comfort of your own home, or you "save" pennies per pound packing in a cannery.

Yea, I'm pretty sure we did things in a fairly frugal manner.

I don't recall what the prices were back when we did the initial large batch (kitchen pic above), but I do know that our finished product easily beat the shipped option prices that I reviewed before deciding to do it ourselves. (I always do all the math when it's my own money getting spent )

I also ordered the food through my work, since we have purveyors that deliver weekly. (Sysco restaurant supply, in this case)

This last batch of rice we did, was approximately $16 for 50 lbs from Costco. It takes us less than a minute per bag to seal them, working together as a couple, (which we enjoy). Add in the cost per each bag, and it's not too far out of line in our opinion.

$16 for 50lbs not too bad. How much are the bags, and how many bags for 50lbs? I still think it's cheaper to go to LDS and maybe even ship depending on the cost-per-bag. Sounds like w/your work hookup you have it made!

I think LDS rice is ~16$ for 32lbs in #10 cans.

I`m not arguing with you, but just letting you and others know their prices are damn good if you are local, and still not bad for long-term storage if you have to have them shipped :) Especially if you compare to other places online *YIKES!*
Link Posted: 9/13/2009 4:19:23 PM EST
[Last Edit: 9/13/2009 4:19:50 PM EST by OdT]
Link Posted: 9/16/2009 1:49:21 PM EST
[Last Edit: 9/16/2009 1:49:45 PM EST by Feral]
Link Posted: 9/16/2009 2:57:46 PM EST
Link Posted: 9/16/2009 3:05:40 PM EST
Link Posted: 9/16/2009 3:12:33 PM EST
[Last Edit: 9/16/2009 3:13:08 PM EST by New4John]
Feral- You give me hope.
Someone from Pa with Rotel in their pantry!
All my wife's family constantly give me the " that's spicy" what's in it.
I know this and make a conscious effort to tone things down when they visit (i.e. cook stuff with no taste). Sad part is I'm usually like, uuuuuhhhhh salt and pepper....
Link Posted: 9/18/2009 1:38:10 PM EST
Link Posted: 9/18/2009 2:31:32 PM EST
Rotel is good stuff, I have used it for years. Feral...great pantry, I was able to show MrsWind I have a way to go.
Link Posted: 9/18/2009 6:53:08 PM EST
Originally Posted By GreenM4Guy:
Feral, im always jealous


Me to.
Link Posted: 9/18/2009 7:04:04 PM EST
[Last Edit: 9/18/2009 7:08:24 PM EST by OKIE-CARBINE]
nice preps; but aren't you guys afraid of the obama wealth redistribution teams that are going to go around and take your food because you don't need that much? and there are folks in inner cities that need to eat?

and rotel is the best. i like to throw a can in with my chili beans. wife says its too hot though.

i need to get my stuff straightened up so i can post pics
Top Top