Warning

 

Close

Confirm Action

Are you sure you wish to do this?

Confirm Cancel
Member Login

Site Notices
1/22/2020 12:12:56 PM
Posted: 10/5/2007 6:50:41 PM EST
[Last Edit: 7/15/2008 7:25:25 AM EST by Fister]
Link Posted: 10/6/2007 3:20:53 AM EST
I believe that is a similar product Costco had in the past--they misrepresent on the food value per serving. I think it provides enough food for a hamster on their time frame.

Or this may be a better product.

Link Posted: 10/6/2007 3:27:29 AM EST
That one looks a little better than the Costco bucket. It's hard to beat for $50.
Link Posted: 10/6/2007 1:03:45 PM EST
How do they preserve food for that long? I am always one to cut out the middle man when I can, but economies of scale are probably working against me here.
Link Posted: 10/7/2007 5:24:17 AM EST

Originally Posted By killingmachine123:
How do they preserve food for that long? I am always one to cut out the middle man when I can, but economies of scale are probably working against me here.


Freeze dried with lots of salt.
Link Posted: 10/8/2007 4:37:47 AM EST

Originally Posted By artyboy:

Originally Posted By killingmachine123:
How do they preserve food for that long? I am always one to cut out the middle man when I can, but economies of scale are probably working against me here.


Freeze dried with lots of salt.



THanks for the info. I will have to look into that.
Link Posted: 10/8/2007 7:58:58 AM EST
Not to bad on the salt IMHO. Considering it is based on the daily value.

Debating on wether to open it up and eat it and see if I like it or not.
Link Posted: 10/8/2007 8:01:42 AM EST
It should be full of a lot of individual packages. Go ahead and try it out. The worst time to find out that you don't like it is when it's the only thing that you have to eat
Link Posted: 10/8/2007 8:39:58 AM EST
If you don't like it you might want to phase it out of your supply. You should make your food supply as appetizing as possible.
Link Posted: 10/8/2007 10:08:13 AM EST
I'll pick one up if they have any in my area. For $50 that's a lot of food. Mountain house individual meals are going for $6-$7 bucks a pop and are getting too expensive for even camping trips anymore. They don't really have many calories and are loaded with sodium (pastas, chicken/rice, etc). However I do think they taste good. For only $50 it's hard to go wrong. The oatmeals and soups sound like a good pick me up for winter camping.
Link Posted: 10/8/2007 12:32:34 PM EST
Link Posted: 10/8/2007 5:22:32 PM EST
Top Top