Warning

 

Close

Confirm Action

Are you sure you wish to do this?

Confirm Cancel
Member Login

Site Notices
Arrow Left Previous Page
Page / 2
Posted: 1/16/2015 11:57:15 PM EST
The Mrs. and I disagree on what a reasonable grocery budget is for a family of four. 2 adults, a 1 year old and a 3 year old.

Link Posted: 1/17/2015 12:02:51 AM EST
Me and the expecting wife. 75-100 a week depending on the meat. Fortunately we have game in the freezer which cuts down the costs.
Link Posted: 1/17/2015 12:05:19 AM EST
800-1000. Family of six. Resteraunt maybe twice a month.
Link Posted: 1/17/2015 12:09:57 AM EST
With Judicious use of Aldi, coupons, and some planning, I can keep it under $300 with The wife, Myself, an 18 and 10 year old boy, and a 16 year old girl. I budget $500, but the leftovers go into savings.

The biggest secret I've found is to set the stay at home wife down with the coupons, and to buy stuff in bulk for cheap. If we didn't do this, I think it would go quite a bit over $500.

The only sacrifice we make is that we end up eating the same stuff over and over if it's on sale.. but I usually have at least enough stuff to keep it to having the same thing no more than every third night. My kids are picky anyway, so variety is not the spice of life, and I'll budget extra if I want to try out something new.
Link Posted: 1/17/2015 12:13:50 AM EST
Between $150-$250 at the grocery store every week.
Link Posted: 1/17/2015 12:20:03 AM EST
We never kept track. I know that it does vary from week to week depending on what we are hungry for.

All other things we keep track of and watch but not food….. it is the one item that we don't monitor.

We cook at home 6 days a week. We are not overly extravagant …… we rarely buy lobster and very high priced items but we eat pretty good.
Link Posted: 1/17/2015 12:21:23 AM EST


Probably around $600/month for myself/wife/5 yr old daughter.

We eat well/healthy and tend to keep a healthy stock of staples around the house.

I don't do coupons but will usually buy cheaper/off-brand stuff when possible.


Link Posted: 1/17/2015 12:22:15 AM EST
[Last Edit: 1/17/2015 12:26:54 AM EST by bakkbakk]
$350 all at sams with me shopping. $650 with her buying the smallest fucking container of everything at target and fareway

Slick deals + sams will get you where youre going

23 cents an egg buying at dozen at the store
11 cents an egg buying 7 1/2 dozen at sams
14 cents an egg buying 2 18 packs at sams

just a sample
Link Posted: 1/17/2015 12:22:44 AM EST
650-725
Link Posted: 1/17/2015 12:22:58 AM EST
[Last Edit: 1/17/2015 12:23:16 AM EST by GarandM1]
$1,200.

I have four kids.
Link Posted: 1/17/2015 12:24:36 AM EST
5-600
Link Posted: 1/17/2015 12:28:04 AM EST
Two adults and twin 5 year old boys are averaging 800-900 a month.
Link Posted: 1/17/2015 12:28:29 AM EST
$100-150/month but it's just me.
Link Posted: 1/17/2015 12:30:57 AM EST
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By bakkbakk:
$350 all at sams with me shopping. $650 with her buying the smallest fucking container of everything at target and fareway

Slick deals + sams will get you where youre going

23 cents an egg buying at dozen at the store
11 cents an egg buying 7 1/2 dozen at sams
14 cents an egg buying 2 18 packs at sams

just a sample
View Quote



That's why I do all the grocery shopping in my household.



Link Posted: 1/17/2015 12:33:12 AM EST
Under 100 bucks in winter, less in late spring and summer.

Just put a Steer in the Freezer, at $2.85lb total cost.
Chickens got butchered last fall and have .90 cents a lb into them.
We trade fruit that we grow for pork. Fish and game is whatever the Tag cost.

LOTS of veggie growing and bartering goes on, as well as canning and freezing.
Onions get bought in bulk in the Fall along with Taters, and stored in the basement.

Fresh produce, Wine, cheese, Coffee and in season fruits, is where we end up spending the $$
I honestly don't understand how people can afford the prices, at the higher end grocery stores. It's just plumb nuts, and us Growers aren't driving those prices.




Link Posted: 1/17/2015 12:34:23 AM EST
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By mo98:
Two adults and twin 5 year old boys are averaging 800-900 a month.
View Quote




Link Posted: 1/17/2015 12:35:01 AM EST
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By mdguy90:
Me and the expecting wife. 75-100 a week depending on the meat. Fortunately we have game in the freezer which cuts down the costs.
View Quote


Hmm, pretty sure the game in my freezer cost several times as much as if I'd bought the same amount of meat from the grocery store. But I did have fun killing it all, though.
Link Posted: 1/17/2015 12:35:32 AM EST
Two adults ~500/mo publix and whole foods
Link Posted: 1/17/2015 12:37:18 AM EST
I eat steak 4 times a week and pork or chicken 3 times. I am single, I spend about 500 a month on groceries. I am well fed, and so are my dogs. If I get a steak, they get one too!
Link Posted: 1/17/2015 1:17:12 AM EST
Originally Posted By presto:
The Mrs. and I disagree on what a reasonable grocery budget is for a family of four. 2 adults, a 1 year old and a 3 year old.

View Quote


Honestly, I think it depends on whether you are trying to save money, or whether money is not a concern.

We live close to the store now, and I go at least 4 times a week. I'll spend at least $30 each time. Call it $500 per month. Plus, I'll go to Costco once a month, Maybe $150 ish worth of groceries.
Plus, I'll spend ~$50 on restaurants. So $700, plus whatever my wife spends, which thankfully, isn't much.
Call it $800. We have never done an actual budget, because thankfully, I've always earned more than we spend.

We could easily cut that in half, I think. It would be interesting to try. The kids love rice and Ramen. Fwiw, Family of 4 Two adults, two kids.
Link Posted: 1/17/2015 1:19:36 AM EST
~$200
Link Posted: 1/17/2015 1:21:09 AM EST
As an aside, do you shop at Walmart? If you do, you should be using the savings catcher app. I only occasionally shop there and so far I've gotten back almost $40 bucks in about 6 months of use.

I can only imagine the savings would be much more substantial if I was shopping for a family of 4 instead of 1.
Link Posted: 1/17/2015 4:00:55 AM EST
For just myself: $50/month. I buy almost all my food at Aldi's.
Link Posted: 1/17/2015 4:17:21 AM EST
Maybe 2-300 a month and another couple hundred a month eating out.
Link Posted: 1/17/2015 4:23:21 AM EST
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By Laramie:
As an aside, do you shop at Walmart? If you do, you should be using the savings catcher app. I only occasionally shop there and so far I've gotten back almost $40 bucks in about 6 months of use.

I can only imagine the savings would be much more substantial if I was shopping for a family of 4 instead of 1.
View Quote


I've been using the Walmart Savings Catcher and I've dutifully entered about a dozen receipts. Total amount saved = $0.00

Link Posted: 1/18/2015 4:46:29 PM EST
[Last Edit: 1/18/2015 4:48:11 PM EST by mo98]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By S-28:




View Quote View All Quotes
View All Quotes
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By S-28:
Originally Posted By mo98:
Two adults and twin 5 year old boys are averaging 800-900 a month.




One of the boys eats like a man, and shit is expensive in phoenix. The cheapest cuts of meat are $6+ a lb and there is only so much chicken i can eat. Forget seafood its all imported stuff, the closest to domestic I can find is Mexican shrimp and those run $17 lb.

ETA: We really don't try and save on food. If we did it would be $100 a month on beans, rice, and Chinese fish.
Link Posted: 1/18/2015 4:48:06 PM EST
Im about 100-150 a week for two adults/no kids.

Sometimes a little less, sometimes a little more.
Link Posted: 1/18/2015 4:48:40 PM EST
Link Posted: 1/18/2015 4:51:18 PM EST
About $500 per month for a family of 3
Link Posted: 1/18/2015 4:51:38 PM EST
About $400 or so a month for two adults and a 5 year old boy.
Link Posted: 1/18/2015 4:52:08 PM EST
More or less 800 a month. Two adults and two kids.
Link Posted: 1/18/2015 4:52:50 PM EST
About 400 bucks when I'm in normal mode...Single, large framed guy.
I've never actually separated food from "stuff I get at the grocery store".

I'd say about 300 bucks.

What's nice is that 4 out of every eight days I pull 12 hour shifts and the
prison and I eat two meals there in the officer dining room. I get in a little
early, and leave a little late, but it's free food. I'm a humble state employee
so I do what I can.

I spend more on booze
Link Posted: 1/18/2015 4:53:28 PM EST
I try to keep it under 300 a month. Not easy to do since I live on meat mainly and have an expensive energy drink addiction. I watch the walmart for cuts of beef getting marked down when they turn not so fresh.
Link Posted: 1/18/2015 4:53:34 PM EST
About $250 a week for 2 adults and 3 kids
Link Posted: 1/18/2015 4:59:59 PM EST
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By xXNuggettXx:
$100-150/month but it's just me.
View Quote



about the same here including food off the dollar menu


Link Posted: 1/18/2015 5:00:26 PM EST
just wife and I, $600 or so
Link Posted: 1/18/2015 5:03:00 PM EST
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By Goldenlight:
For just myself: $50/month. I buy almost all my food at Aldi's.
View Quote


What do you eat for $50 a month?


Posted Via AR15.Com Mobile
Link Posted: 1/18/2015 5:05:39 PM EST
Averaging about $150 a month for just me.
Link Posted: 1/18/2015 5:14:10 PM EST
Myself, wife and 2 boys (15 and 20) spend about $275/ month on groceries.

Maybe another $75- $100/ month when the wife and I go out for dinner.
Link Posted: 1/18/2015 5:16:37 PM EST
About $75-125 a week. We buy a lot in bulk at Sam's...usually have a $150-$200 trip once pwr month.
Link Posted: 1/18/2015 5:20:57 PM EST
About $700 a month. Two adults one 3 y/o daughter. I think we over spend for what we get...
Link Posted: 1/18/2015 5:24:47 PM EST
150 but its just me and my gf
Link Posted: 1/18/2015 5:26:17 PM EST
$300-$400 a month just for myself
Link Posted: 1/18/2015 5:26:20 PM EST
$40 - 50 a week, just me.
Link Posted: 1/18/2015 5:29:48 PM EST
[Last Edit: 1/18/2015 5:31:20 PM EST by bigshooter81]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By wwace:
just wife and I, $600 or so
View Quote


This.

Our diet is protein centric (meat).... it is so expensive......

Fuck carbs though...

We both take lunches from home and eat out at lunch maybe 1-2 times weekly.

Restaurant dinners maybe 3 times monthly.
Link Posted: 1/18/2015 5:32:47 PM EST
[Last Edit: 1/18/2015 5:34:48 PM EST by StevenH]
about 1,200 a month.

My son will eat about $80 a day worth of fruit, bread, cheese and chicken if i let him.
Link Posted: 1/18/2015 5:37:14 PM EST
I only get $650 on my EBT card, but most of that goes to NY strip and redbulls.




Link Posted: 1/18/2015 5:37:43 PM EST
[Last Edit: 1/18/2015 5:39:15 PM EST by Ranch1]
With 2 adults and 2 pre-teens we spend about 800-900 per month. If you exclude the wife's wine, it would be about 600-700. we buy very few processed foods and try to stick to sale/in season fruits and vegetables.

Does anyone get as pissed as me when you see food prices? Saw $4.99/lb for asparagus yesterday and about shit my pants!
Link Posted: 1/18/2015 5:37:55 PM EST
Probably 450-500

Family of 5.
Link Posted: 1/18/2015 5:39:47 PM EST
i have a family of 5 and we spend $700 a month. my kids are 9 7 and 5
Link Posted: 1/18/2015 5:40:10 PM EST
Our budget is $375/month. 2 adults shopping at Publix.
Arrow Left Previous Page
Page / 2
Top Top