Warning

 

Close

Confirm Action

Are you sure you wish to do this?

Confirm Cancel
Member Login
Site Notices
9/22/2017 12:11:25 AM
Posted: 4/10/2006 3:58:42 PM EDT
[Last Edit: 4/10/2006 3:59:10 PM EDT by thompsondd]
Last week I purchased a burger and fries at McDonalds for $3.58.

The counter girl took my $4.00 and I pulled 8 cents
from my pocket and gave it to her. She stood there,
holding the nickel and 3 pennies. While looking at the
screen on her register, I sensed her discomfort and
tried to tell her to just give me two quarters, but
she hailed the manager for help. While he tried to
explain the transaction to her, she stood there and
cried.

Why do I tell you this?

Because of the evolution in teaching math since the
1950s:

Teaching Math In 1950

A logger sells a truckload of lumber for $100. His
cost of production is 4/5 of the price. What is his
profit?


Teaching Math In 1960

A logger sells a truckload of lumber for $100. His
cost of production is 4/5 of the price, or $80. What
is his profit?


Teaching Math In 1970

A logger sells a truckload of lumber for $100. His
cost of production is $80. Did he make a profit?


Teaching Math In 1980

A logger sells a truckload of lumber for $100. His
cost of production is $80 and his profit is $20 Your
assignment: Underline the number 20.


Teaching Math In 1990

A logger cuts down a beautiful forest because he is
selfish and inconsiderate and cares nothing for the
habitat of animals or the preservation of our
woodlands. He does this so he can make a profit of
$20. What do you think of this way of making a living?
Topic for class participation after answering the
question: How did the birds and squirrels feel as the
logger cut down their homes? (There are no wrong
answers.)


Teaching Math In 2006

Un ranchero vende una carretera de madera para $100.
El cuesto de la produccion era $80. Cuantos tortillas
se puede comprar?



Link Posted: 4/10/2006 4:07:08 PM EDT
Wow. never ever seen this before. Not ever.
Link Posted: 4/10/2006 4:09:49 PM EDT
I find that post alarmingly funny.
Link Posted: 4/10/2006 4:18:31 PM EDT
HAHA sending this to my dad (math teacher)
Link Posted: 4/10/2006 4:25:46 PM EDT
[Last Edit: 4/10/2006 4:30:02 PM EDT by TravisJ1]
I love it! Plus my old man was a Logger!

Fucking priceless!!

Travis
Link Posted: 4/10/2006 4:29:10 PM EDT

Originally Posted By 1Andy2:
Wow. never ever seen this before. Not ever.



Never in my life, of all the email forwards I pick through, have I ever seen this either. Wow.
Link Posted: 4/10/2006 4:30:11 PM EDT
He can buy about forty tortillas for $20.

Well, I actually don't know how much tortillas cost.
Link Posted: 4/10/2006 4:31:59 PM EDT
Best post of the day.
Link Posted: 4/10/2006 4:36:03 PM EDT
[Last Edit: 4/10/2006 4:37:52 PM EDT by John_Wayne777]

Originally Posted By thompsondd:
Teaching Math In 1950

A logger sells a truckload of lumber for $100. His
cost of production is 4/5 of the price. What is his
profit?



Umm.....Eleventeen?



Teaching Math In 1960

A logger sells a truckload of lumber for $100. His
cost of production is 4/5 of the price, or $80. What
is his profit?



Profit is EVIL man!! You've gotta free your mind from all this facist bourgeois bull you been fed all your life man! You gotta be a free thinker man!!



Teaching Math In 1970

A logger sells a truckload of lumber for $100. His
cost of production is $80. Did he make a profit?



I wish I could answer, but I am too loopy from Hi-Karate fumes....



Teaching Math In 1980

A logger sells a truckload of lumber for $100. His
cost of production is $80 and his profit is $20 Your
assignment: Underline the number 20.



Now the world don't move,
to the beat of just one drum,
what might be right for you,
may not be right for some.....

Whatchoo talkin' bout willis!!!



Teaching Math In 1990

A logger cuts down a beautiful forest because he is
selfish and inconsiderate and cares nothing for the
habitat of animals or the preservation of our
woodlands. He does this so he can make a profit of
$20. What do you think of this way of making a living?
Topic for class participation after answering the
question: How did the birds and squirrels feel as the
logger cut down their homes? (There are no wrong
answers.)



Dude.....I can't concentrate because of all the flourescent light bouncing off all the flannel in the room....



Teaching Math In 2006

Un ranchero vende una carretera de madera para $100.
El cuesto de la produccion era $80. Cuantos tortillas
se puede comprar?



Que???

Donde esta el bano?

Comía también muchas habas y ahora debo alrededor tener una emergencia en mis pantalones!
Link Posted: 4/10/2006 4:39:09 PM EDT
Link Posted: 4/10/2006 4:46:52 PM EDT
Yes, I have gotten that reaction a few times when I do that..or a "we cannot do that after we key in the money as it is against company policy"
Link Posted: 4/10/2006 4:50:31 PM EDT
AWSOME!

Thats so funny!

Link Posted: 4/10/2006 4:51:54 PM EDT
[Last Edit: 4/10/2006 4:52:44 PM EDT by leakycow]

Originally Posted By TheRedGoat:
What is most troubling about your post is the reality of its message.

When I walked out, after completing, my 'exam' to get my Texas Teacher's Certification in 1993 or so, I was so angry I could spit nails.

Almost all of the General Education questins reflected your Math in 1990s question.

It was all about how to make a student feel good, accepted and parent's happy.

A typical question was like this:

You are a ninth grade English teacher. On the 8th day of class you receive a transfer student that speaks only Spanish. What is the proper reaction?

A. Continue to teach your TAAS objectives with no modification
B. Incorporate Hispanic traditions/stories in to your lesson each day
C. Encourage students to participate in activities that celebrate diversity
D. Both B and C are correct.

I swear, as I am sitting here, I still get angry about that test. I passed, with flying colors, but I had to bite my tongue as I walked out the door.

TRG



Then you'll remember these others (I'm certified in Texas, too).

Ex. 1: Your students decide to hold a rally in support of...

Ex. 2: The theater department of your school wants to send a delegate...

Ex. 3: A horde of parents contacts you concerned about the impact of your long-term project on...

Ex. 4: The principal of your school approaches the faculty with the idea to implement a course of action to...



Too bad reality seems to be:

Ex. 5: Johnny still won't bring a pencil to class...

Ex. 6: Your burned-out administrator pops his head in your door as class starts. "See me after..."

Ex. 7: The close-talker history teacher sidles up to you at the copier...

Ex. 6: You find a form letter from the principal in your mailbox asking for feedback and techniques you'll implement to reverse the greater than 10% failure rate your students had last six weeks...

What a world
Link Posted: 4/10/2006 4:55:15 PM EDT
I've left with them owing me a dollar because I became frustrated trying to explain the math.

Link Posted: 4/10/2006 5:02:18 PM EDT
similaer happend to me the other day. I had a burger for $11.76. I have the cashier a $20, two $1 and a penny. She looked at the money and said that I gave too much and only took the $20. I stopped her and told her to just ring it up. She just looked confused and stood there like a deer in the head lights. I repeated myself and she slowly complied and was astonished at my change resulting in a $10 and a quarter. She hesetated and tried to think it through (in slow motion again). Crazy...

I am no math wiz or anything, just that my backaswards way of thinking works. I put in the appropriate money for each place holder. So in this case, I put the $20 to cover the ten. I put in the $2 to cover the 1.75 (change) and a penny to take the 24 remainder to an even quarter ($0.25). Crazy, but it works...for me. I was never good at math, so I just figured a way for my brain to work it... Im me if you want to see how I do 15% tip...haha
Link Posted: 4/10/2006 5:15:15 PM EDT
Link Posted: 4/10/2006 5:39:21 PM EDT

Originally Posted By Dragonfly228:
similaer happend to me the other day. I had a burger for $11.76. I have the cashier a $20, two $1 and a penny. She looked at the money and said that I gave too much and only took the $20. I stopped her and told her to just ring it up. She just looked confused and stood there like a deer in the head lights. I repeated myself and she slowly complied and was astonished at my change resulting in a $10 and a quarter. She hesetated and tried to think it through (in slow motion again). Crazy...

I am no math wiz or anything, just that my backaswards way of thinking works. I put in the appropriate money for each place holder. So in this case, I put the $20 to cover the ten. I put in the $2 to cover the 1.75 (change) and a penny to take the 24 remainder to an even quarter ($0.25). Crazy, but it works...for me. I was never good at math, so I just figured a way for my brain to work it... Im me if you want to see how I do 15% tip...haha



I'm actually pretty good at math, but you would confuse the shit out of me if I were a cashier!
Link Posted: 4/10/2006 6:10:51 PM EDT
[Last Edit: 4/10/2006 6:13:20 PM EDT by thompsondd]

Originally Posted By TheRedGoat:
What is most troubling about your post is the reality of its message.



Hey, somebody gets it ('it' being the sarcastic pun of today's reality).
Top Top