Warning

 

Close

Confirm Action

Are you sure you wish to do this?

Confirm Cancel
Member Login
Site Notices
10/20/2017 1:01:18 AM
9/22/2017 12:11:25 AM
Posted: 9/4/2005 8:36:26 PM EDT
[Last Edit: 9/4/2005 8:37:44 PM EDT by goodoleboy]
Considering gas is $3 a gallon.
How much does it cost you to drive to work every day?
We drive 25 miles one way and it cost me $3 each way or $6 round trip

Link Posted: 9/4/2005 9:54:29 PM EDT
Link Posted: 9/4/2005 10:33:25 PM EDT
Well, let me see.

8 miles to work (one way)
5 days a week

(8 * 2) * 5 = 80 miles

truck gets 25 mpg.

80/25 = 3.2 gals.

3.2 * 3.00 = $9.60 per week


But, now that I'm unemployed it cost me $0.00 to drive to work.


Oh, I bought gas at $2.89 per gal tonight.



Vulcan94


Link Posted: 9/4/2005 10:42:47 PM EDT
3 miles to work + 3 miles home x 4 days per week @ 10 miles per gallon (OOOPPPSSS, I forgot it was a company car) = $0.00 per ever, I hope.
Link Posted: 9/4/2005 11:20:24 PM EDT
3 bucks a day in the truck(nissan titan)

about 1 buck in the car(honda civic)
Link Posted: 9/4/2005 11:25:23 PM EDT
[Last Edit: 9/4/2005 11:25:48 PM EDT by twonami]
$8-9 per round trip
Link Posted: 9/4/2005 11:26:22 PM EDT
Truck $1.40 one way
MC $.50
Link Posted: 9/5/2005 6:04:19 AM EDT
100 miles a day. I get 36.5 mpg. so Its about $9.15 at $.3.39 per gallon.
Link Posted: 9/5/2005 6:07:52 AM EDT
Round trip with my car $7.05, wife's car $8.90, my truck $17.36.
Link Posted: 9/5/2005 3:59:49 PM EDT
$39.00 a week.
Link Posted: 9/5/2005 4:00:36 PM EDT
about 1 gallon of gas a day, just going to work and back home.
Link Posted: 9/6/2005 9:36:10 PM EDT
[Last Edit: 9/6/2005 9:36:55 PM EDT by WIZZO_ARAKM14]
Bike:
5 miles to and 5 miles from college
10 miles per day at 50mpg= 50 miles per week and 1 gallon of gas.
1 gallon of gas = $3.09 per week.

Blazer:
5 miles to and from college.
10 miles per day at 10mpg= 50 miles per week and 5 gallons of gas.
5 gallons x $3.09=$15.45 per week.

What do you think I've been riding recently?



Course this is all based on the theory that I only make one trip a day to school. There are days when I have 4 hours between classes so I come home. This is just a rough estimate.

WIZZO
Link Posted: 9/6/2005 9:40:26 PM EDT
$0.00

My drive to work is a few steps from my bedroom to my home office.
Link Posted: 9/6/2005 9:50:34 PM EDT
50 mile round trip @ 16MPG = 3.2 gallons. (damn that 8 cylinder Dodge Dakota!)

Regular is $2.89/gallon here today, that's $9.25 per day.

I work 12 hour shifts so only have to drive it 3 to 4 times a week.
Link Posted: 9/7/2005 7:01:00 AM EDT
$0.75 each way or $1.50/day.

4.3 mile commute.
Link Posted: 9/7/2005 9:03:37 AM EDT

19 miles round trip.
~17 miles : gallon in my 350c.i. truck
1 gallon = ~ $3 locally

just about $3 per day.
Link Posted: 9/10/2005 7:47:53 AM EDT
Nothing, I have a company vehicle.
Link Posted: 9/10/2005 9:33:22 PM EDT
$9 - $11 a day.
Top Top