Warning

 

Close

Confirm Action

Are you sure you wish to do this?

Confirm Cancel
Member Login

Site Notices
Posted: 11/21/2012 4:47:27 AM EST
[Last Edit: 11/21/2012 4:48:24 AM EST by DragoMuseveni]
I'm asking because I'm wondering how "needy" people would need to no be able to roast a turkey and have a few side dishes.


I figure it could be done for the cost of a carton of cigarettes.

Edit: replaced brand name with cigarettes
Link Posted: 11/21/2012 4:50:12 AM EST
$43.67 enough for 10-12 people.
Link Posted: 11/21/2012 4:51:58 AM EST
$200 for 7 people
Link Posted: 11/21/2012 4:54:51 AM EST
Hmm, not sure exactly, but for the basics for the wife an I it is more than $80. That's without a lot of the traditional side dishes.
Link Posted: 11/21/2012 4:55:12 AM EST
$0.00 I have everything at the house already.
Link Posted: 11/21/2012 4:59:25 AM EST
12 bucks on a bottle of wine and whatever a green bean casserole costs. Heading to Mom's for the rest of dinner.
Link Posted: 11/21/2012 5:00:50 AM EST
Not much this year, kind of a potluck style. Just making the Turkey and Stuffing, so under $20.00
Link Posted: 11/21/2012 5:01:49 AM EST
All I've been asked to bring is a green bean casserole.

So, like $5?
Link Posted: 11/21/2012 5:01:53 AM EST
I bought a 13 lb turkey at Winco for $.68/lb.

And a bag of bake-n-serv rolls. The rest of it is being brought to our house, it's a potluck with assignments.
Link Posted: 11/21/2012 5:02:52 AM EST
$113.00 for 3 this year.
Link Posted: 11/21/2012 5:04:19 AM EST
$0, but im making 12 hours of double time.
Link Posted: 11/21/2012 5:05:00 AM EST
Well, since I came down with the flu the last few days, I will be staying home in bed.

So nothing.
Link Posted: 11/21/2012 5:06:59 AM EST
Nothing. I will be out of the country. Work pays the bills and the FSA.

Posted Via AR15.Com Mobile
Link Posted: 11/21/2012 5:08:42 AM EST
Not much since I am only bringing cranberry sauce (my wife makes it with a box of jello, fresh cranberries, and crushed pineapple. It is like crack ) and pumpkin pie to my family thanksgiving.
Link Posted: 11/21/2012 5:08:53 AM EST
Since I went broke remodeling my kitchen I have been going to the Cuban cantinas...$26 a week and I throw food away...they are offering ham, rice and potatoes by weight
Link Posted: 11/21/2012 5:12:42 AM EST
Couple of hundred bucks on booze

Think the food was about $50 for a fresh turkey and all the trimmings.
Link Posted: 11/21/2012 5:17:53 AM EST
Under 75 bucks for 10 people including a few bottles of wine, some beers. Scratch cooking is the way to go.
That's bacon wrapped turkey, home smoked ham, a few pies, a cake, lots of sides and veggies. I'm doing the meats, my wife and MIL are doing the rest.


Link Posted: 11/21/2012 5:25:23 AM EST
22lb turkey: ~$15 (with purchase of $40 worth of other items... those items were not T-Day related)

otherwise, the Turkey would have been $50


19lb Farmer John Gold Wrap Ham: $50

Ingredients for side dishes: ~$80 (dressing, potatoes, green beans, sweet potatoes, etc.)

Drinks: ~$80 (wine & booze, no sodas)


Looks to be ~$225 for food to feed 22-24 people.

However, I need to buy more folding chairs this year to accomodate the group, and might also pick up another table: ~$50 chairs, ~100 table.



Link Posted: 11/21/2012 5:29:07 AM EST
$50 or so for 10-12 people (mostly children). Most stores have a sale on turkeys ($5). Mash potatos, sweet potatos, home made rolls, home made pumpkin pies, stuffing, cranberry sauce, fruit salad, garden salad...... it really doesn't cost all that much money.
Link Posted: 11/21/2012 5:31:01 AM EST
I had no idea peanut oil was so expensive. $50 for 4.5 gallons.
Link Posted: 11/21/2012 5:31:13 AM EST
$60

Cost of gas to and from Dallas for time with the family.
Link Posted: 11/21/2012 5:32:40 AM EST
Under $60 with the green beans we grew ourselves and the turkey/etc. bought on sale. Feeding 13 here.

$85 if you include the family sized jug 'O Kraken I bought for after.
Link Posted: 11/21/2012 5:38:24 AM EST
[Last Edit: 11/21/2012 5:39:27 AM EST by DragoMuseveni]

Originally Posted By CBags04:
I had no idea peanut oil was so expensive. $50 for 4.5 gallons.


Which is why I'll never fry a turkey.
Link Posted: 11/21/2012 5:44:13 AM EST
I'm not spending anything on food save the sweet potatoes and marshmallows my gf wanted; we're going to my parent's house
Now, we plan on doing some shopping in the evening...we'll see how we spend there


Speed
Link Posted: 11/21/2012 5:50:06 AM EST
Does this count what I spend on Black Friday?

Because that might make it a little more ridiculous.
Link Posted: 11/21/2012 5:59:38 AM EST
turkey-free from BJ's
stuffing-Cornbread from leftover cornbread-.25
sweet taters-from the garden
key lime pie-from the yard-evap condensed milk-2.00
green beans-from the garden
kale-2.00
cranberries-leftover frozen from last year
yeast rolls-home made .25

1.75 of Absolut Vodka 32.00
1.75 of Capt Morgan 21.00
750 of Sauza 3 generations 35.00
different mixers 12.00

so a total of 4.50 for food and around 100.00 for licker!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link Posted: 11/21/2012 6:07:07 AM EST
$71 for my share of the supplies and then I am going to buy a $16 fifth of cheap spiced rum. Therefore $87

Posted Via AR15.Com Mobile
Top Top