Warning

 

Close

Confirm Action

Are you sure you wish to do this?

Confirm Cancel
Member Login

Site Notices
Arrow Left Previous Page
Page / 2
Posted: 12/17/2016 9:35:49 AM EST
I stopped into the local hardware store yesterday for a few things and I sometimes pick up a 1lb jar of locally produced honey, but not this time. I was shocked to see the $13.99 sticker to the point where I had to question the cashier girl about it. She claimed production was way down and that's the going rate. I know the price was $7.99 a jar last year, which I thought was a bit high, but acceptable because I like supporting a local business and industry. This is simply too much though and I passed.

So what is the going rate for local honey in your area?
Link Posted: 12/17/2016 9:38:01 AM EST
Couldn't tell ya.
My wife buys the honey to help with her allergies.
Link Posted: 12/17/2016 9:39:21 AM EST
$16 per quart for local raw.
Link Posted: 12/17/2016 9:39:30 AM EST
I don't know I'll have to go out and ask the bees what they want per jar.
Link Posted: 12/17/2016 9:39:39 AM EST
[Last Edit: 12/17/2016 9:40:46 AM EST by AZ_Sky]
Depends on the quality.
Around here I can still get a pound of cheap clover honey at Walmart for less than $5, or I can go to the supermarket and get a pound of better stuff for just under $10, or I can go to a natural grocer and pay out-the-nose.....
Link Posted: 12/17/2016 9:44:52 AM EST
When we do sell its about 12 -15 bucks a quart. I have over 100 lbs put up in the basement. I cant ask my bees what price they want till spring. Its -9 and their sleeping.
Link Posted: 12/17/2016 9:58:35 AM EST
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By tuppergun:
When we do sell its about 12 -15 bucks a quart. I have over 100 lbs put up in the basement. I cant ask my bees what price they want till spring. Its -9 and their sleeping.
View Quote


So possibly this is a seasonal shortage and price increase?
Link Posted: 12/17/2016 10:00:52 AM EST
Link Posted: 12/17/2016 10:01:14 AM EST
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By Natron11:
Couldn't tell ya.
My wife buys the honey to help with her allergies.
View Quote


I habenalways heard its good for allergies. Does she do a tablespoon a day or something? I like to get "raw" honey just cause I think it tastes better.
Link Posted: 12/17/2016 10:06:40 AM EST
This is just the second season we have had bees. I built two hives, and will make a coulle more next year.
We only collected from a couple frames, and got about five pints.

And waiting for the guy who denies CCD or problems eixist with viroa mites.
Link Posted: 12/17/2016 10:13:27 AM EST
13 bucks a quart here. Keeper lives about 1.5 miles up the road from me.
Link Posted: 12/17/2016 10:14:07 AM EST
Bees aren't as plentiful around here as they were ten years ago.
Link Posted: 12/17/2016 10:15:45 AM EST
The small local guys are still having problems keeping them alive. I had 45 hives, now down to 12 .Lower per hive yield means higher prices to them. The drought and pesticides are killing us.
Link Posted: 12/17/2016 10:18:53 AM EST
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By JQ66:
This is just the second season we have had bees. I built two hives, and will make a coulle more next year.
We only collected from a couple frames, and got about five pints.

And waiting for the guy who denies CCD or problems eixist with viroa mites.
View Quote

I don't have mites but still say CCD is caused by all the crap sprayed everywhere.
Link Posted: 12/17/2016 10:20:22 AM EST
I only buy locally produced
Too much adulteration with honey raised outside the country...
Link Posted: 12/17/2016 10:23:58 AM EST
I got a starter hive coming in April, the price went up $40 from last year.
Link Posted: 12/17/2016 10:24:55 AM EST
Our local guys have honey at $15 for 2lb.

But they have their own bees and get someone else to bottle it.
Link Posted: 12/17/2016 10:26:44 AM EST
3.99 for 10 oz at Aldi's
Link Posted: 12/17/2016 10:29:14 AM EST
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By 9divdoc:
I only buy locally produced
Too much adulteration with honey raised outside the country...
View Quote


This. Only buying Texas honey. If you buy from one of the big commercial companies, it can have 10 different countries of origin listed on the label.

You can bitch about the chemicals we use in the United States all day long. When it comes from South America or the Far East, good luck.
Link Posted: 12/17/2016 10:31:10 AM EST
My friend's wife gives me honey for free. ...well I did help her make mead with it once.
Link Posted: 12/17/2016 10:35:46 AM EST
I get mine for free.
Link Posted: 12/17/2016 10:42:43 AM EST
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By nyalaman:
3.99 for 10 oz at Aldi's
View Quote


Just make sure it is 100% honey. A lot of the budget stuff is corn syrup, flavored with honey.
Link Posted: 12/17/2016 10:45:37 AM EST
[Last Edit: 12/17/2016 10:46:19 AM EST by tuppergun]
Link Posted: 12/17/2016 10:49:36 AM EST
No clue. I get it straight from the hive.
Link Posted: 12/17/2016 10:50:53 AM EST
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History


1/3 my ass.

I saw an informal study that suggested 50-80% of SueBee was fake China import honey.

This is why I started a couple hives of my own. I have about 40 lbs to last me til the next harvest.
Link Posted: 12/17/2016 10:55:58 AM EST
This past season was great down south.
I am in contact with commercial guys up north and they say the same thing.
We still sell ours for $7/lb locally although in New Orleans, the same honey gets 8 or a bit more.
There's a lot of emotion connected with buying honey in some circles. People buy the story more than the honey.
Remember, if you don't know your beekeeper, you don't really know where the honey is coming from.
Link Posted: 12/17/2016 10:58:32 AM EST
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By AZ_Sky:
Depends on the quality.
Around here I can still get a pound of cheap clover honey at Walmart for less than $5, or I can go to the supermarket and get a pound of better stuff for just under $10, or I can go to a natural grocer and pay out-the-nose.....
View Quote


Honey Laundering
Link Posted: 12/17/2016 11:02:04 AM EST
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By joemama74:
I got a starter hive coming in April, the price went up $40 from last year.
View Quote


Our nucs went down. $130 this year.
Link Posted: 12/17/2016 11:04:48 AM EST
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By HELOBRAVO:

Remember, if you don't know your beekeeper, you don't really know where the honey is coming from.
View Quote

This is the best saying yet!!
Link Posted: 12/17/2016 11:06:12 AM EST
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By HELOBRAVO:
This past season was great down south.
I am in contact with commercial guys up north and they say the same thing.
We still sell ours for $7/lb locally although in New Orleans, the same honey gets 8 or a bit more.
There's a lot of emotion connected with buying honey in some circles. People buy the story more than the honey.
Remember, if you don't know your beekeeper, you don't really know where the honey is coming from.
View Quote


Where in NOLA area to buy local honey? I have purchased some at Jefferson Feed, but wondering where else I can get it?
Link Posted: 12/17/2016 11:08:13 AM EST
Dude, shut up before the neckbeards proclaim "PEAK HONEY!" and drive over to WalMart to clear the place out.
Link Posted: 12/17/2016 11:09:35 AM EST
I got 24oz of Colorado honey for $8 the other day.

Seems a little more expensive, but not much.
Link Posted: 12/17/2016 11:16:49 AM EST
My wife is a beekeeper. She said that many times store bought honey is from another country. What is worse, we have our local Rural King in Illinois selling so called local honey. However, there have some belief that the guy goes to Indiana and buys it, brings it back and sells it as local.......you just don't know. Know the beekeeper.
Link Posted: 12/17/2016 11:17:20 AM EST
Link Posted: 12/17/2016 11:31:30 AM EST
$14.57 for a 3lb jar.
Link Posted: 12/17/2016 11:42:06 AM EST
 Local raw    5 lb = 1/2 gallon 20 bucks.  .
Link Posted: 12/17/2016 11:51:49 AM EST
[Last Edit: 12/17/2016 11:53:18 AM EST by konger]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By HELOBRAVO:


Honey Laundering
View Quote


Wow, that's scary!

What's to stop a local bee keeper from filling his jars with Chinese honey and marking it up 3x?

ETA: it looks like I was right that the honey was way overpriced and my days of buying honey from that place are over.
Link Posted: 12/17/2016 11:58:25 AM EST
Not sure if this is market price , but my friend gave my 3 pounds for $30.
Link Posted: 12/17/2016 1:05:19 PM EST
Some friend. 3lbs here is no more than $18-$20 tops !
Link Posted: 12/17/2016 1:09:22 PM EST
[Last Edit: 12/17/2016 1:10:56 PM EST by HammerHammer]
Wouldn't know. I steal all of mine straight from the bees.

We generally sell it for $15-20 a quart...

Eta: A quart jar is about 2 pounds of honey.
Link Posted: 12/17/2016 1:10:37 PM EST
To all of you.
Look around on your local beekeeping boards. You should be able to find a neighbor that sells that you didn't know about!
It might be a little hard to find right now as most of us give away any extra we have as Christmas presents.
Link Posted: 12/17/2016 1:14:06 PM EST
One of my doctors keeps hives and she hooks me up. Awesome local honey.
Link Posted: 12/17/2016 1:15:26 PM EST
Local honey was $12 a quart at the bar last night.  I tried some, it was very good.
Link Posted: 12/17/2016 1:19:17 PM EST
Up here it's between $8.00 - $10.00 per pound. I would have to sell a lot to recover the costs of our bees and woodenware. We have many thousands invested into our growing apiary.
Link Posted: 12/17/2016 1:28:50 PM EST
I think I paid $7 at the farmers market for a pint last time.
Link Posted: 12/17/2016 1:57:53 PM EST
[Last Edit: 12/17/2016 2:11:10 PM EST by 338winmag]
I usually just give mine away. I took 26 quarts out of 2 supers this summer. I gave some to an Arfcommer, the guy at the trash transfer station, the mail lady, and some hams.

Everyone thinks the best thing about having bees is getting honey. The best thing about having bees is your garden production is doubled without any additional work.

Link Posted: 12/17/2016 1:59:04 PM EST
$11 a pint for orange blossom honey straight from the grove.
Link Posted: 12/17/2016 2:04:41 PM EST
Beekeepers are getting less than $2 a pound, has dropped since 2 years ago. There are 12 pounds in a gallon of honey, we sell 1/2 gallon plastic bottles for $15, quart is $8.
Link Posted: 12/17/2016 2:05:58 PM EST
[Last Edit: 12/17/2016 2:06:47 PM EST by dirtyboy]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By HammerHammer:
Wouldn't know. I steal all of mine straight from the bees. <img src=http://www.ar15.com/images/smilies/smiley_abused.gif border=0 align=middle>

We generally sell it for $15-20 a quart...

Eta: A quart jar is about 2 pounds of honey.
View Quote

A quart is 4 pounds of honey. A quart of water is 2 pounds. 55 gallon barrel of honey goes over 700 pounds.
Link Posted: 12/17/2016 2:06:44 PM EST
A good friend of mine is a beekeeper. He has around 20 hives.

I buy a 5 gallon bucket every year for $150.
Link Posted: 12/17/2016 3:48:53 PM EST
We sell ours for $10 a pound. Lost 2 of our 3 hives this year though.
Arrow Left Previous Page
Page / 2
Top Top