Warning

 

Close

Confirm Action

Are you sure you wish to do this?

Confirm Cancel
Member Login

Site Notices
Posted: 3/14/2011 9:09:52 AM EST
I'm just outside the Boston area.

Seems like the price for bacon has been going up more than I realized.

About 2 weeks ago I paid $6.30 - $6.40 per lb (and even that was expensive).

National Brand name (Oscar Meyer)... $6.79 lb

2nd tier (Bar S)... $5.99 lb

Store brand... $5.89 lb
Link Posted: 3/14/2011 9:47:21 AM EST
[Last Edit: 3/14/2011 9:48:08 AM EST by mo98]
walmartbacon 2.88lb
albrtsons 2.99lb
sbar 3.68
hormel 3.98
oscar myar 4.18
Glendale az
Link Posted: 3/14/2011 9:51:05 AM EST

Originally Posted By mo98:
walmartbacon 2.88lb
albrtsons 2.99lb
sbar 3.68
hormel 3.98
oscar myar 4.18

My prices are running about the same. There was an increase in the price of pork bellies in Aug but I think it has stabilized.
Link Posted: 3/14/2011 9:52:44 AM EST
Just picked up some delicious Farmer John maple cured for $3.50 a pack at Ralphs...fuck yeah!
Link Posted: 3/14/2011 9:55:10 AM EST
I pay about $9/lb shipped for old fashioned dry cured shelf stable nitrile free hickory smoked bacon from:


After eating good bacon I will never go back to wet cured mass produced grocery store bacon.
Link Posted: 3/14/2011 9:56:18 AM EST
Link Posted: 3/14/2011 9:59:16 AM EST
Originally Posted By MarkNH:
I pay about $9/lb shipped for old fashioned dry cured shelf stable nitrile free hickory smoked bacon from:


After eating good bacon I will never go back to wet cured mass produced grocery store bacon.


Son, you gots too many of them there adjectives in your bacon. That ain't healthy.
Link Posted: 3/14/2011 10:00:37 AM EST
[Last Edit: 3/14/2011 10:02:45 AM EST by akcaribouhunter]
Daily's big buy bacon $3.58 for 16 oz.
Can of spam $3.78
Bar s is $4.48 16oz.

All items are on sale.
Link Posted: 3/14/2011 10:02:06 AM EST
I haven't bought bacon since my wife came home with a box that barely fit in the freezer, so I don't know.
Link Posted: 3/14/2011 10:12:39 AM EST
Originally Posted By Kuraki:
I haven't bought bacon since my wife came home with a box that barely fit in the freezer, so I don't know.


Pics of the BACON or it didn't happen. (I know, I am supposed to ask for wife pics but damn...I love bacon)

Link Posted: 3/14/2011 10:43:17 AM EST
Off the top-o-my-head, it pert near doubled...from around $3.50/lb. to $6.00/lb. for the cheap seats (which aren't cheap any more).

Pretty soon we'll be paying *gold rush prices* circa 1850.


The $100 drink of water

Would you spend $100 for a glass of water? Some 49ers on the California Trail did.

Because of poor planning, many western-bound 49ers were unprepared for the hot, dry deserts of Nevada. A few sharp businessmen in California knew this and took advantage of the situation. They traveled eastward with barrels of water. Extremely thirsty, many 49ers paid $1, $5, even $100 for a glass of precious water.

But water was not the only expensive item on the Oregon-California Trail. For example, at the start of the journey, flour could be purchased for $4.00 a barrel, but further along the price rose to a sky-high $1.00 per pint. Other staples could also be quite expensive:

·Sugar $1.50 per pint

·Coffee $1.00 per pint

·Liquor $4.00 per pint

Surprisingly, there were other staples that were amazingly cheap. For example, at Ft. Laramie, bacon could be had for a penny per pound. Those who had excess bacon often considered it worthless and dumped it by the side of the road. One emigrant reported seeing ten tons on one pile.

Why the wide disparity in prices? The basic laws of supply and demand were at work. Most wagon trains took too much bacon and so it had little trading value. Water, on the other hand was in short supply and thus commanded a high price.


Link Posted: 3/14/2011 10:44:24 AM EST
Only eat it a couple times a year. Poison! But I love it
Link Posted: 3/14/2011 10:47:45 AM EST
LOL, not much, and we eat PLENTY!

Top Top