Warning

 

Close

Confirm Action

Are you sure you wish to do this?

Confirm Cancel
BCM
Durkin Tactical Franklin Armory
User Panel

Site Notices
11/2/2022 4:30:06 PM
Arrow Left Previous Page
Page / 4
Posted: 11/23/2022 7:36:15 PM EST
$140 tank of gas.
$4 loaf of bread
$5bag of beans
$12 bag of rice.
How are people keeping afloat in this shit?
brownells
Link Posted: 11/23/2022 7:38:18 PM EST
[#1]
We're mostly not.
Link Posted: 11/23/2022 7:38:34 PM EST
[Last Edit: UTex86] [#2]
Spending less and/or making more money, and/or going into / adding to debt.

Or it’s free, swipe yo EBT.

I had to let go of one of the maids. House staff is down to 6 now.
Link Posted: 11/23/2022 7:39:21 PM EST
[#3]
Clicked for a giant inflatable Jesus.

leaving disappointed.
Link Posted: 11/23/2022 7:39:24 PM EST
[Last Edit: NwG] [#4]
Came for runaway inflatable Jesus… disappointed

Eta- fuck! 3 seconds!!
Link Posted: 11/23/2022 7:39:39 PM EST
[Last Edit: warlord] [#5]
Here in the lower-48, it is not quite that bad, but the cost of living especially in Democratic-controlled Kalifornia is pretty high, I paid $2 for a loaf of bread, whereas pre-pandemic I was only paying $1. I go to the local dollars store, I imagine that bread is probably higher in the unionized supermarkets.

And I rarely go out to eat because a Big Mac(btw I don't eat this, this is just for illustrative purposes) is like $8. But I do cook my own food, it doesn't quite taste as good as the restaurant food, but it is way healthier with lower salt and cheap fats. I can afford to put dried tomatoes on my pasta for example, in the commercial food places, they just use more salt and/or fat.
Link Posted: 11/23/2022 7:39:56 PM EST
[#6]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By MaverickH1:
We're mostly not.
View Quote


It really sucks right now.

And its only going to get worse and prices are not going to come down.
Link Posted: 11/23/2022 7:41:35 PM EST
[#7]
For food, it's still ridiculously easy to make a cheap meal. It's probably cheaper to buy a chicken than to raise one.
Link Posted: 11/23/2022 7:42:33 PM EST
[#8]
If the last election is any indicator of how people are getting by.

Link Posted: 11/23/2022 7:44:33 PM EST
[Last Edit: Just10mm] [#9]
The only glue holding this shit sandwich together at this point is the amount of free loaders on the dole.

We would be at levels of violence, orders of magnitude greater than the summer of love otherwise.

It’s almost as if this is all orchestrated.



Honk Honk
Link Posted: 11/23/2022 7:45:19 PM EST
[#10]
But the ice is free! I’m here all week, tip your server, goodnight.
Link Posted: 11/23/2022 7:46:04 PM EST
[#11]
Originally Posted By Kodiak-AK:

$4 loaf of bread
$5bag of beans
$12 bag of rice.
How are people keeping afloat in this shit?
View Quote

You need to buy BIGGER BAGS, nickle an dime shit is what's fuckin' ya.
Link Posted: 11/23/2022 7:46:40 PM EST
[#12]
Easy. Just buy all the above on a 24% interest credit card.

Link Posted: 11/23/2022 7:47:25 PM EST
[#13]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By UTex86:
Spending less and/or making more money, and/or going into / adding to debt.

Or it’s free, swipe yo EBT.

I had to let go of one of the maids. House staff is down to 6 now.
View Quote


Chapter Jackson - It's Free Swipe Yo EBT (Explicit)
Link Posted: 11/23/2022 7:48:37 PM EST
[#14]
I've been placing Biden I did that stickers whenever I find high prices.

I'm looking for some small elections have consequences stickers to put up too.

We need to find a way to break through to the morons that vote like there is no repercussions for their vote.
Link Posted: 11/23/2022 7:50:03 PM EST
[#15]
What loaf of bread are you buying for $4?
Link Posted: 11/23/2022 7:50:25 PM EST
[#16]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By The_Master_Shake:


https://www.youtube.com/watch?v=xLTTX35LNJo
View Quote View All Quotes
View All Quotes
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By The_Master_Shake:
Originally Posted By UTex86:
Spending less and/or making more money, and/or going into / adding to debt.

Or it’s free, swipe yo EBT.

I had to let go of one of the maids. House staff is down to 6 now.


https://www.youtube.com/watch?v=xLTTX35LNJo


Link Posted: 11/23/2022 7:51:21 PM EST
[#17]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By NwG:
Came for runaway inflatable Jesus… disappointed

Eta- fuck! 3 seconds!!
View Quote




Link Posted: 11/23/2022 7:51:29 PM EST
[#18]


You're welcome thread.
Link Posted: 11/23/2022 7:51:35 PM EST
[#19]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By jackthom8:
What loaf of bread are you buying for $4?
View Quote


Bread is basically air. Shipping air to Alaska be expensive yo.
Link Posted: 11/23/2022 7:52:33 PM EST
[#20]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By UTex86:
Spending less and/or making more money, and/or going into / adding to debt.

Or it’s free, swipe yo EBT.

I had to let go of one of the maids. House staff is down to 6 now.
View Quote

Damn, i should be grateful.  We cut back to every other week!
Link Posted: 11/23/2022 7:53:50 PM EST
[#21]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By Tuco22:
If the last election is any indicator of how people are getting by.

https://i.imgur.com/3c67nGi.jpg
View Quote

Don’t worry, come 2024 the Dem ticket will get 50% of the vote.
Forward at all costs…
Link Posted: 11/23/2022 7:55:40 PM EST
[#22]
$6.00 for a dozen eggs.
$8.00 for a  1/2 qt of heavy cream.
Fucking cheesecake gonna cost a fortune for the Ms. to
make this year.
Link Posted: 11/23/2022 7:57:24 PM EST
[#23]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By jackthom8:
What loaf of bread are you buying for $4?
View Quote


Even in a S. FL, walmart, a small loaf of bread is $3.50.     Wonder bread might be a little less than 2.    

In Cali, a loaf of good bread is 7-8 bucks all the time.  Been that way for years.   I track that shit out of curiosity.
Link Posted: 11/23/2022 7:58:30 PM EST
[#24]
I’m jealous of whatever you drive that it takes $140 to fill.
Link Posted: 11/23/2022 7:58:42 PM EST
[#25]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By HRoark87:
For food, it's still ridiculously easy to make a cheap meal. It's probably cheaper to buy a chicken than to raise one.
View Quote


This is true.  IF you know how to cook.

Bread being 4-5 bucks a loaf at the store, I can make my own for about $2.30 a loaf of comparable size with much better quality.

The problem is most people dont know how to cook and are beholden to the big Ag or fast food machine.
Link Posted: 11/23/2022 7:58:49 PM EST
[#26]
We’ve cut back on some things. I’m not going into debt for some asshole politicians bad decisions.
Link Posted: 11/23/2022 7:59:27 PM EST
[#27]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By UTex86:
Spending less and/or making more money, and/or going into / adding to debt.

Or it’s free, swipe yo EBT.

I had to let go of one of the maids. House staff is down to 6 now.
View Quote



The ugly one?
Link Posted: 11/23/2022 7:59:32 PM EST
[#28]
Credit use is nearing an all time high, and savings are dropping.

Should be an indicator of how the middle class is handling it.
Link Posted: 11/23/2022 8:00:15 PM EST
[Last Edit: sitdwnandhngon] [#29]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By MHowski:
I’m jealous of whatever you drive that it takes $140 to fill.
View Quote


Don't be.

I'm spending about that much every other day in my work truck right now.

Pulling a trailer over 100 miles a day until we get this job done. Sucks big time.
Link Posted: 11/23/2022 8:00:46 PM EST
[#30]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By UTex86:


Bread is basically air. Shipping air to Alaska be expensive yo.
View Quote

If bread is actually being shipped to Alaska, that is insane. Ship the wheat, sure. But fuck, mill and bake it there.
Link Posted: 11/23/2022 8:01:31 PM EST
[#31]
Being a fat guy sucked until I convinced myself to get in gear and diet. I eat healthier which is a little more expensive but I also eat probably half or more than I used to so I’m saving money.

It’s the three kids that eat everything that is costing me a fuck load.
Link Posted: 11/23/2022 8:01:52 PM EST
[#32]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By xd675:
I've been placing Biden I did that stickers whenever I find high prices.

I'm looking for some small elections have consequences stickers to put up too.

We need to find a way to break through to the morons that vote like there is no repercussions for their vote.
View Quote



I've been seeing those stickers at a lot of gas pumps here.
Link Posted: 11/23/2022 8:03:37 PM EST
[#33]
FUCK joe biden
Link Posted: 11/23/2022 8:04:22 PM EST
[#34]
Not as severe as Dubya’s final year but definitely noticeable. I believe Fox characterized 2008 as “ free markets being free markets “ so let’s continue to roll with that guidance.
Link Posted: 11/23/2022 8:04:25 PM EST
[#35]
Originally Posted By Kodiak-AK:
$140 tank of gas.
$4 loaf of bread
$5bag of beans
$12 bag of rice.
How are people keeping afloat in this shit?
View Quote

Link Posted: 11/23/2022 8:04:58 PM EST
[#36]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By MaverickH1:
We're mostly not.
View Quote

Link Posted: 11/23/2022 8:05:48 PM EST
[#37]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By oscardeuce:



The ugly one?
View Quote View All Quotes
View All Quotes
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By oscardeuce:
Originally Posted By UTex86:
Spending less and/or making more money, and/or going into / adding to debt.

Or it’s free, swipe yo EBT.

I had to let go of one of the maids. House staff is down to 6 now.



The ugly one?


Hell no, the ugly ones work harder.

I got rid of the pretty but thicc one, she was eating all my snacks.
Link Posted: 11/23/2022 8:06:01 PM EST
[#38]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By EarlyRiser:
But the ice is free! I’m here all week, tip your server, goodnight.
View Quote


Dark on Monday's!...
Link Posted: 11/23/2022 8:06:17 PM EST
[#39]
Saved when times were better.
Link Posted: 11/23/2022 8:07:07 PM EST
[#40]
When I bought my house the septic pump was bad. It was I think around $230. It failed august 9th of this year and was $350. It was bad and the replacement 4 months and 6 days later was $418 but they did warranty exchange thankfully.
Link Posted: 11/23/2022 8:10:50 PM EST
[#41]
Instant mashed potatoes have gone up 28% in the last 2 years. FJB
Link Posted: 11/23/2022 8:10:53 PM EST
[#42]
We did some serious debt reduction the past 2 years.  The only reason my savings isn't going up is I'm paying off debt fast.  Just the two of us, so we can live fairly cheap.  Didn't buy a house above our means.  Didn't buy expensive vehicles.  Don't take expensive vacations.  So, we're able to stay ahead of the inflation so far.  Mostly working from home saves fuel, too.
Link Posted: 11/23/2022 8:11:05 PM EST
[#43]
Jesus has nothing to do with it. More like lack of Jesus.
Link Posted: 11/23/2022 8:11:08 PM EST
[#44]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By norseman1:


It really sucks right now.

And its only going to get worse and prices are not going to come down.
View Quote


anyone who thinks prices will come down is pants on head retarded.  it's going to normalize with inflated wages

the fed said they wanted to inflate their way out of the debt crisis but i'm not smart enough in that area to know if that's what's actually unfolding or not.
Link Posted: 11/23/2022 8:12:09 PM EST
[#45]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By terryj:
Instant mashed potatoes have gone up 28% in the last 2 years. FJB
View Quote
Love me some fake-a-taters.
Link Posted: 11/23/2022 8:12:21 PM EST
[#46]
By not living in Alaska  

Thought you all ate 87 lb flounder and moose and shit.

Why you buyin food?
Link Posted: 11/23/2022 8:13:45 PM EST
[#47]
$7 for a pound of generic brand butter.
Link Posted: 11/23/2022 8:14:01 PM EST
[#48]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By MHowski:
I’m jealous of whatever you drive that it takes $140 to fill.
View Quote

My truck has a 50 gal tank.
Link Posted: 11/23/2022 8:14:05 PM EST
[#49]
Originally Posted By Kodiak-AK:
$140 tank of gas.
$4 loaf of bread
$5bag of beans
$12 bag of rice.
How are people keeping afloat in this shit?
View Quote

Yeah... barely getting by ourselves. I was wondering that same thing.
Link Posted: 11/23/2022 8:16:30 PM EST
[#50]
Discussion ForumsJump to Quoted PostQuote History
Originally Posted By HRoark87:
For food, it's still ridiculously easy to make a cheap meal. It's probably cheaper to buy a chicken than to raise one.
View Quote

Venison, mashed potatoes, and canned beets tonight.

Pretty freaking cheap
Arrow Left Previous Page
Page / 4
Close Join Our Mail List to Stay Up To Date! Win a FREE Membership!

Sign up for the ARFCOM weekly newsletter and be entered to win a free ARFCOM membership. One new winner* is announced every week!

You will receive an email every Friday morning featuring the latest chatter from the hottest topics, breaking news surrounding legislation, as well as exclusive deals only available to ARFCOM email subscribers.


By signing up you agree to our User Agreement. *Must have a registered ARFCOM account to win.
Top Top